Nadruki na kubki - rodzaje nadruków


Druk bezpośredni

W tej technologii nadruk wykonywany jest maszynowo, przy zastosowaniu pełnych kolorów z palety Pantone. Nadruk w technologii druku bezpośredniego charakteryzuje się duża odpornością na uszkodzenia i wysokie temperatury. Kubki z takim nadrukiem bez obaw mogą być myte w zmywarkach mechanicznych. Kiedy na powierzchni wszystkich kubków zostanie naniesiony nadruk, kubki zostają umieszczone w specjalnym piecu. Tam, w w temperaturze ~ 800°C następuje wypalanie kubków z nadrukiem. W efekcie farba ceramiczna nadruku zostaje utwardzona i wtopienia w powierzchnię. W ten sposób uzyskany został trwały i odporny na zarysowania nadruk, na który możemy udzielić bezterminową gwarancję trwałości.

Nowoczesny linia produkcyjna, wyposażona w zaawansowane maszyny drukarskie umożliwia wykonanie nadruków, wiernie odwzorowujących projekt komputerowy. Dokładność druku wynosi do 0,01 mm. Jedną z podstawowych zalet druku bezpośredniego jest ekonomiczna cena. Dzięki temu, końcowy koszt zamówienia kubków reklamowych może być znacznie mniejszy od zakładanego.

Z uwagi na fakt że druk bezpośredni jest wykonywany na zautomatyzowanej linii produkcyjnej, należy pamiętać o kilku ograniczeniach:

 • Możliwość wykonania nadruku tylko na powierzchni na zewnątrz kubka
 • Maksymalna ilość kolorów w nadruku: 6
 • Minimalna grubość linii:
  • 0,2 mm – w pozytywie
  • 0,4 mm – w negatywie
 • Minimalna, czytelna wielkość tekstu:
  • 7 pkt – w pozytywie
  • 10 pkt – w pozytywie

Druk ceramiczny – kalką

W tej technologii, projekt przygotowany zgodnie z wymaganiami technicznymi, zostaje wydrukowany na papierze transferowym nazywanym kalką. W dalszej kolejności kalka zostaje przeniesiona na powierzchnię kubka. Kolejny etap jest podobny do druku bezpośredniego – wypalanie nadruku w piecu w temperaturze ~ 800°C. Rezultatem tego działania jest otrzymanie utwardzonego, odpornego i wtopionego w szkliwo kubka nadruku. Ostatecznie, kubek z nadrukiem nadaje się do zmywania w zmywarkach mechanicznych.

Zaletą druku kalką ceramiczną nad drukiem bezpośrednim są znacznie większe możliwości znakowania. Elastyczna kalka pozwala wykonać nadruk niemal na całej powierzchni kubka, od krawędzi do krawędzi, a także w miejscach niestandardowych – ucho, wnętrze, dno, spód. Jest to zdobienie dodatkowe. Kalka ceramiczna umożliwia realizowanie spersonalizowanych nadruków. Dzięki temu można zamówić kubki dedykowane konkretnym osobom.

Druk kalką ceramiczną posiada niewiele ograniczeń:

 • Minimalna grubość linii:
  • 0,2 mm – w pozytywie
  • 0,4 mm – w negatywie
 • Minimalna, czytelna wielkość tekstu:
  • 7 pkt – w pozytywie
  • 10 pkt – w pozytywie

Nadruk znikający – Magic Mug

Technologia Magic Mug pozwala uzyskać magiczny efekt nadruku, znikającego i pojawiającego się na powierzchni kubka. Wystarczy wypełnić kubek ciepłym płynem, aby po chwili jego ciemny kolor zmienił się w biały, odsłaniając pełno kolorowy projekt po zewnętrznej stronie.

Prawie wszystkie etapy wykonania nadruku są identyczne z tymi, które występują w druku kalką ceramiczną. Druk na papierze, naklejenie na kubek, wypalanie. Różnica polega na zastosowaniu niższej temperatury wypału. Nie 800, a ok. 180°C – w takiej temperaturze wypalana są nadruki Magic Mug.

Dzięki zastosowaniu bardziej skomplikowanego procesu produkcji, otrzymany nadruk ma znacznie wyższą jakość niż nadruk kalką ceramiczną. Technologia Magic Mug pozwala na niemal fotograficzne odwzorowanie projektu, nadając nadrukowi wysoką realistyczność. Zyskują na tym kolory, które są bardziej jaskrawe i ładniej nasycone.

Ważne informacje:

 • Kubki z magicznym nadrukiem powinny być zmywane ręcznie, a nie w zmywarkach.
 • Nadruk tylko po zewnętrznej stronie kubka.
 • Magiczna powłoka Magic Mug pokrywająca kubek nie ukrywa nadruku w 100%. Posiada ona subtelną przejrzystość, spod której może się wyłaniać delikatny zarys nadruku.
 • Poziom przejrzystości warstwy Magic Mug zależy od koloru powłoki kubka, oraz projektu nadruku (kolorów, wielkości i złożoności).

Grawerowanie laserowe

Grawer laserowy wykonywany jest na metalowych elementach kubków termicznych. Znakowanie polega na ścieraniu wiązką lasera wierzchniej warstwy powłoki kubka. Kolor znakowania wychodzi w kolorze szarym. Plusem tej metody znakowania są niskie koszty i wysoka dokładność odwzorowania drobnych elementów projektu. Powierzchnia zdobienia to 30 x 30 mm. Znakowanie może być wykonane jedynie na zewnętrznej powierzchni kubka.

Kubki termiczne i ich metalowe elementy znakowane są za pomocą grawerowania laserowego. Grawerowanie laserowe polega na wypalaniu zewnętrznej warstwy powłoki kubka, przy użyciu skupionej wiązki lasera o wysokiej temperaturze. W większości przypadków kolor znakowania ma barwę szarą, jednak ostatecznie zależy od koloru metalu, z jakiego kubek został wykonany.

Niewątpliwą korzyścią stosowania grawerowania laserowego jest zmniejszenie kosztów zdobienia, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności odwzorowania nawet najmniejszych detali projektu.

 • Maksymalne pole grawerowania: 30 x 30 mm.
 • Grawerowanie odbywa się wyłącznie po zewnętrznej stronie kubka.